Floor Lamps for Living Room, 36W/2600LM Super Bright LED Floor Lamp with Remote and Touch Control, Stepless Dimmable 69" Tall Standing Lamp with 350° Rotating Head for Bedroom Office
★★★★★ 4.4 95 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by eerietravels.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • 【36W Super Bright & Stepless Dimming and Color Adjustment】This is a super bright floor lamp with 36W/2600LM, providing sufficient lighting for your living room or bedroom. It provides clear light for reading, soft and non-glare for writing, and no eye fatigue even after prolonged use. Our led floor lamp offers 10%-100% smooth stepless dimming, and can switch freely from 3000K warm white to 6000K cool white. Say goodbye to the limited fixed modes of other torchiere floor lamp
  • 【Long Lifespan & Energy Saving】The tall lamp uses advanced LED technology for high brightness and low heat. At rated current and voltage, the lamp lifespan reaches 50,000 hours. Its brightness rivals that of a 300W incandescent bulb, while consuming significantly less energy, saving over 90% on lighting costs. With a color rendering index of 90+, it reproduces the true colors of objects, providing a superior visual experience and easily creating a comfortable lighting atmosphere
Color Black-without Table
Shape Round
Voltage 110 Volts
Wattage 36 watts
Bulb Base E26 Medium
Lamp Type LED
Room Type Bedroom, Classroom, Living Room, Office, Study Room
Brand Name Shalomlite
Efficiency High
Style Name Modern, Contemporary, Casual, Urban
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 9.5 Pounds
Shade Color Black
Switch Type Remote and Touch Control
Finish Types Coated
Manufacturer Shalomlite
Model Number *MF18823A
Power Source Corded Electric
Shade Height 11.8 Inches
Base Diameter 10 Inches
Base Material Metal
Is Waterproof False
Material Type Metal
Mounting Type Pole Mount
Control Method Remote, Touch
Shade Material Metal
Bulb Shape Size B17
Controller Type Hand Control, Remote Control
Lighting Method Adjustable
Number of Items 1
Number of Pieces 1
Installation Type Freestanding
Light Source Type LED
Additional Features 350°Flexible Rotating Head, 36W Super Brigh, Adjustable Color Temperature, Dimmable, Remote & Touch Control
Included Components User Manual, Remote Control, Integrated LED, Lamp
Is Product Cordless No
Indoor Outdoor Usage Indoor
Age Range Description Adult
Connectivity Protocol IR
Water Resistance Level Not Water Resistant
Connectivity Technology IR
Number of Light Sources 1
Item Dimensions D x W x H 10"D x 17"W x 69"H
Specific Uses For Product Indoor Lighting
Recommended Uses For Product Reading, Living Room, Bedroom, Office
Manufacturer Warranty Description 2 years.
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
95 ratings | 39 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (77)
4 stars
5% (5)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
11% (10)